Manipulacja powięzi (fascial manipulation) jest to rodzaj terapii manualnej, która cieszy się ogromną skutecznością w zwalczaniu dolegliwości bólowych, związanych z różnymi schorzeniami narządu ruchu.
Terapia polega na opracowaniu określonych punktów na ciele, czyli centrów koordynacji i fuzyjnych, które pokrywają się z punktami akupunkturowymi czy punktami spustowymi. Opisane punkty są umieszczone na przebiegu sekwencji, przekątnych i spirali mięśniowo-powięziowych w ciele. Są one drogami w których rozchodzą się kompensacje w organizmie i, co za tym idzie, ból. Metoda ta pozwala na globalne spojrzenie na pacjenta, a poszczególne segmenty ciała traktuje jako część całego łańcucha tkankowego zaangażowanego w daną dysfunkcję. Wybór manipulowanego punktu podczas terapii zachodzi na drodze testów ruchowych, a także dokładnej palpacji. Na dodatek wszystko to poprzedzone jest szczegółowym wywiadem.
Geneza
Twórcą tej metody jest włoski fizjoterapeuta Luigi Stecco. Opracował metodę bazując na wiedzy anatomicznej, fizjologicznej i biomechanicznej, a także przeprowadzając tysiące zabiegów i badań.
Stecco podzielił ciało na 84 jednostki mięśniowo-powięziowe. Każda z tych jednostek działa na dany staw, ruszając go w określonym kierunku. Na każdy ze stawów działa 6 jednostek mięśniowo-powięziowych (ruch przedni, tylny, boczny, dośrodkowy, rotacja wewnętrzna, rotacja zewnętrzna). Każdej jednostce mięśniowo-powięziowej przypada jeden punkt na powięzi, w którym zbierają się trakcje włókien mięśniowych jednej jednostki mięśniowo-powięziowej – punkt ten to centrum koordynacji, ponieważ pełni funkcję koordynacyjną. Są także inne punkty, np. w okolicy stawu – punkty percepcji – w obrębie których manifestuje się ból wynikający z zaburzeń w obrębie punktów koordynacji. Te dwa centra działają jak informator dla systemu nerwowego – pierwszy z nich współdziała z wrzecionami mięśniowymi, a drugi przekazuje informacje z receptorów odnośnie ruchu jaki zachodzi w stawie.